Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje. Jego działania są ukierunkowane na cel. Większość wykonywanych przez malucha czynności czy wydawanych dźwięków ma swoją przyczynę.
Proponowane zabawy:
-Błyskawiczne odnajdywanie zabawki, którą chowamy na jego oczach.
Świetnie sprawdziła się zabawa z zakrywanie klocka szmatką, wiaderkiem i próby odkrywania go najpierw przez psa, a później przez maluszka.
-Toczenie piłeczki, którą popycha się w jego stronę
(Pies potrafi turlać piłeczkę w kierunku dziecka)
-Gaworzenie, które po uważnym wsłuchaniu się polega na wydawaniu podobnych dźwięków udających pytania, twierdzenia oraz okrzyki. Zachęcanie dziecka do powtarzania dźwięków.
- Dziecko dostrzega już różnice podczas wydawania przez nas dźwięków naśladujących zwierzęta. Próbuje nawoływać psy, które zna. W przypadku Zosi jest to zawsze ten sam dźwięk.
- Rozwijają się zdolności poznawcze dziecka. Zaczyna ono rozumieć pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”.
Przejawia się to tym ,że Zosia próbuje włożyć przedmiot w przedmiot , np. wkłada wszystko do pudełka albo wiaderka, mniejsze klocki w większe.
Tu pojawia się niebezpieczeństwo próby wkładania różnych przedmiotów na psa, np. wiaderka na psią głowę. Do takich zabaw ze zwierzakiem nie wolno oczywiście dopuszczać. Zwierzę nie jest zabawką.
-Dziecko dostrzega zmianę i poszukuje przedmiotu, który chowamy na jego oczach.
Zabawa w nakrywanie przedmiotu innym,np. kocykiem, większą foremką i poszukiwanie go. Najpierw szuka piesek na hasło "szukaj", później dziecko.
Dziesięciomiesięczne dziecko uwielbia wszelkie zabawki z przyciskami, guzikami i wydające dźwięki. Stąd umiłowanie pilotów, telefonów i grających samochodzików. W tym wieku świetnie sprawdzą się dźwiękowe zabawki z motywem pieska.
Można wprowadzać pojęcia dom, piesek, kwiatek, słoneczko podczas oglądania książeczek. Oglądajcie razem książeczki, pokazuj maluchowi obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest pies”, „To jest auto”), a następnie poproś go, by wskazał paluszkiem dom, psa, auto.
Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”, "Weź". Zosia lubi zachęcać psa do zabawy i podawać mu przedmioty. Ostrożnie, bo oczywiście lubi też je pieskowi zabierać. Badi pozwala zabierać.
opracowałam na podstawie strony babyonline.pl oraz własnych doświadczeń
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz